شهابسنگ

🔷 شهابسنگ چیست و چگونه آن را از سنگهای معمولی تشخیص دهیم؟

شهابسنگ تکه ‌ای جامد است که از اجرام آسمانی مانند سیارک یا ستاره ‌های دنباله ‌دار نشأت می‌گیرد و با گذر از آتمسفر به سطح زمین برخورد می‌کند. وقتی یک شهابسنگ در حال عبور از آتمسفر زمین است در اثر اصطکاک، فشار و همچنین واکنش ‌های شیمیایی با گازهای آتمسفری، شعله‌ور شده و به شکل یک گلولۀ آتشین دیده می‌شود.

شهابسنگ ‌ها جزو کمیاب ‌ترین مواد هستند. به شکلی که حتی از طلا، الماس و زمرد نیز کمیاب ‌ترند.

سطح زمین سرشار از سنگ ‌های تیره ‌رنگ مانند بازالت است که معمولاً با شهابسنگ ‌ها اشتباه گرفته می‌شوند. شهابسنگ ‌ها معمولاً به دلیل کمیاب بودن دارای ارزش نسبتا زیادی هستند و بسته به نوع، شرایط، اندازه و زیبایی بین 1 تا 1000 دلار برای هر گرم قیمت ‌گذاری می‌شوند. از این روی، مردم اشتیاق زیادی جهت یافتن شهابسنگ ‌ها از خود نشان می‌دهند، ولی به دلیل نداشتن آگاهی کافی توفیقی به دست نمی‌آورند.

#شهابسنگ
1️⃣ سنگ ‌های آتشفشانیِ زمینی به دلیل خروج گاز، دارای حفرات زیادی در سطح خود هستند، ولی شهابسنگ ‌ها چنین نیستند.

2️⃣ شهابسنگ ‌ها به سه نوع آهنی، آهنی ـ سنگی و سنگی طبقه ‌بندی می‌شوند لذا می‌توان با استفاده از آهن ‌ربا به راحتی دو نوعِ اول را تشخیص داد. البته نوع سنگی نیز آهنربا را جذب می‌کند به نوعی که سنگ‌های زمینی چنین خاصیتی ندارند.

3️⃣ سومین گام جهت تشخیص شهابسنگ ‌ها برآورد وزن و چگالی آن‌هاست. این سنگ ‌ها دارای وزن بسیار بیشتری نسبت به سنگ ‌های زمینی هستند.

4️⃣ در حین گذر شهابسنگ از آتمسفر زمین، به دلیل مقاومت آتمسفر در مقابل ورود شیء خارجی به سطح زمین، سطح شهابسنگ شعله‌ور شده و پس از سرد شدن، قشر تیره رنگ نازکی (همانند زغال) را ایجاد می‌کند و لذا این سنگ ‌ها بسیار تیره ‌تر از سنگ ‌های زمینی هستند.

5️⃣ سطح خارجی یک شهابسنگ دارای فرورفتگی ‌هایی شبیه اثر انگشتِ شصتِ سفالگر روی خاک رُس است. این پدیده به دلیل ذوب سطح خارجی این سنگ ‌هاست.

6️⃣ به دلیل ذوب سطح خارجی، آثار بسیار باریکی (به اندازه قطر موی انسان) از جریان یافتگی در سطح شهابسنگ ‌ها دیده می‌شود.

لابراتوار_گوهرشناسی_واماجمز/🔹

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *